CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, aile birliği mazeretini belgelediği halde özür grubu ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. En büyük mağduriyeti öğretmen ve öğrencilerin yaşadığını vurgulayan Yüceer, Hükümetin 14 yıldır öğretmenlerin sorunlarını görmezden gelerek eğitim emekçilerine adeta üvey evlat muamelesi yaptığını söyledi.

Kübra YAVUZ-Saray Gazetesi

MECLIS GENEL KURULU YEMIN TORENI ICIN TOPLANDI. TEKIRDAG CHP MILLETVEKILI CANDAN YUCEER YEMIN ETTI. (RIZA OZEL / ANKARA)

ÖĞRETMENLERİN MAZARET DURUMU ATAMALARINI SORDU

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, aile birliği mazeretini belgelediği halde özür grubu ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyeti Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı önergeyle sordu. TBMM Başkanlığına hazırladığı önergeyi sunan Yüceer, Anayasa’nın 41. Maddesinde bulunan “Aile Türk toplumunun temelidir. Devlet ailenin huzur ve refahı ile ananın ve çocukların korunmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü hatırlattı.
MAZERET BAŞVURU SAYISI KAÇ?

Yüceer, mazeretlerini belgelendirmiş olması dikkate alınmadan kadro olmadığı öne sürülerek öğretmenlerin mağdur edildiğini kaydetti.

Yüceer önergesinde Bakan Yılmaz’a “Aile birliği mazeretiyle Bakanlığınıza yapılan mazeret başvurusu sayısı kaçtır? Bu mazeretini belgelediği halde kadro olmadığı gerekçesiyle başvurusu reddedilen öğretmen sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.
KAÇ ÖĞRETMEN MAĞDUR EDİLDİ
Bakanlık tarafından aile birliği sağlanamayan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için alınan önlemleri de soran Yüceer, “2016 yılına kadar sağlık, aile birliği ve can güvenliği mazeretleri ile Bakanlığınıza yapılan il içi ve il dışı yer değiştirme başvurularının sayısı kaçtır? Söz konusu başvuruların kaçı kabul edilmiştir? Reddedilen başvuruların reddedilme gerekçeleri nedir?” Diye sordu.
HÜKÜMET SÖZ KONUSU MEMURLAR OLDUĞUNDA AİLEYİ UNUTUYOR
Yüceer, bu konuda öğretmenlerden çok sayıda şikayet aldıklarını, her fırsatta ailenin kutsallığını vurgu yapan AKP Hükümetinin söz konusu memurlar olduğunda bunu unutmayı tercih ettiğini dile getirdi. Binlerce öğretmenin ve on binlerce kamu çalışanının geçerli mazeretleri bulunmasına rağmen yer değiştirmelerinin yapılmadığını, bunun için gerekçe bile gösterilmediğini ifade etti.
“EĞİTİM EMEKÇİLERİNE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”
CHP’li Yüceer, özellikle Milli Eğitim politikasının iflas ettiğini, öğretmenlerin mağduriyet içinde olduklarını, en acıtıcı sorunlardan biri olsa da tek sorunun il içi ve il dışı yer değiştirme olmadığını, Milli Eğitim politikasında hangi ipi çekerseniz çekin kırk yamanın döküldüğünü belirtti. En büyük mağduriyeti öğretmen ve öğrencilerin yaşadığını vurgulayan Yüceer, Hükümetin 14 yıldır öğretmenlerin sorunlarını görmezden gelerek eğitim emekçilerine adeta üvey evlat muamelesi yaptığını söyledi.