Eşi tarafından katledilen Şeyda Ayyıldız’ın cenaze töreni sonrası CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ayaspaşa Cami önünde bir basın açıklaması yaptı. Kadın cinayetlerine tepki gösteren Yüceer, “Uygulanmayan kanunlar ve iyi hal, tahrik indirimi gibi adaleti baltalayan unsurların getirdiği cezasızlık kültürü yüzünden, kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Bu son olsun, bir daha kadınlarımız ölmesin diye mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

ÖNERİLERİMİZ REDDEDİLİYOR
Eşi tarafından katledilen Şeyda Ayyıldız’ın cenaze töreni sonrası CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ayaspaşa Cami önünde bir basın açıklaması yaptı. Kadın cinayetlerine tepki gösteren Yüceer şöyle konuştu:
“Şeyda kardeşimizin duasını ettik. Allah rahmet eylesin. Allah yavrularına sabır versin. Ailesine güç kuvvet versin. Hep bir kadın cinayeti duyduğumuzda diyoruz ki bu son olsun. Ama maalesef son olmuyor. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri özellikle son yıllarda giderek artmaya devam ediyor. Sürekli bir gerekçe sunuluyor. Yok, işte boşanmak istedi. Onu bilmedi şunu bilmedi. Asıl gerekçe maalesef Türkiye’deki bu zihniyet. Bu zihniyet sebebiyle kadınlar şiddete uğruyor. Kadınlar ayrımcılığa uğruyor. Maalesef gencecik yaşında daha emzirdiği çocuklarını geride bırakarak toprağa yatıyor. İşte biz bu noktada parlamentoda aslında çalışmalar yapıyoruz. Kanun teklifleri veriyoruz. Öneriler getiriyoruz. Ama ne hikmetse bu önerilerimiz reddediliyor.
KORUMA KARARI UYGULANMIYOR
Çıkan yasalar var. Ailesiyle konuştuk. Koruma kararı vardı dediler. Koruma kararı, alınan tedbirler yerine getirilmedi. Keşke yerine getirilseydi belki bugün Şeyda aramızda olurdu. Yani çıkarılan yasalar, mevzuat, korumalar ve kanunlar uygulanmıyor. Kadınlar acımasızca şiddete, cinayete kurban gidiyor. Ve hala bizler bu yargılama süreçlerinde yok kravat taktı, yok iyi haldi. Yok işte kadında şöyle demişti. İyi hal indirimiyle, haksız tahrik indirimleriyle karşılaşıyoruz. Bunlar kaldırılsın diyoruz kadına yönelik şiddet ve cinayetlerinde.
ARTIK BU SON OLSUN
Maalesef az bir zamanda bu cinayeti yapanlar, katliamı gerçekleştirenler kısa zamanda salını veriliyor. İşte bu cezasızlık kültürü de kadınlara yönelik şiddeti ve cinayeti arttırarak devam ediyor. Biz yine son olsun Şeyda kardeşimiz son olsun diyoruz. Bir daha hiçbir kadın şiddete cinayete kurban gitmesin. Biz bunun için mücadelemize devam edeceğiz. Allah sabır versin. Bunu Saray’da yaşamak diğer illerimiz ilçelerimizde yaşamak bize çok acı veriyor. Şu an o geride kalan yavrular burada. O annenin feryatları. Bunları dinlemesi lazım hükümetin, yöneticilerin. Ve gerçekten kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri sonlandırmak için elimizden geleni hızlı bir şekilde yapmamız lazım. Her şey için torba kanunlar çıkarılıyor, içine atılıyor. Bir an önce çıksın diye. Ama ne hikmetse kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde bütün ısrarlarımıza rağmen bu güne kadar geçirilen hiçbir şey yok. Artık son olsun bu. Son olsun diye de bu mücadele devam etsin.”