CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Hükümetin Suriyeli sığınmacılara  harcadığını iddia ettiği 35 milyar doları Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, “AFAD’ın yaptığı yardımların, sağlık ve eğitim hizmetlerine ayrıldığı öne sürülen yaklaşık 11 milyar doların kalem kalem dağılımı nedir?” diye sordu.

SURİYELİ SIĞINMACILARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Suriyeli sığınmacıları Meclis gündemine taşıdı.  Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, Suriye iç savaşının dünyanın en büyük kitlesel nüfus hareketini ve dolayısıyla mülteci krizini doğurduğunu kaydetti.
SIĞINMACILAR YOKSULLUK İÇERİSİNDE
2011 yılında iç savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılara kapılarını açan Türkiye’de bugün resmi rakamlara göre 3 milyon 266 bin Suriyeli’nin yaşadığını belirten Yüceer, bu oranın ülke nüfusunun yaklaşık  %4’lük kısmına tekabül ettiğini bildirdi. Yüceer, yaklaşık 220 bin sığınmacının kamplarda kalırken, diğer sığınmacıların ülkenin dört bir yanında yoksulluk içinde yaşamlarını sürdürdüğünü belirtti.
NEREDE BU 35 MİLYAR DOLAR?
Sığınmacıların, iş bulmak umuduyla geldiği metropollerde parasızlık, çaresizlik nedeniyle şehrin en işlek caddelerinde dilendiğini, ucuz işgücü olarak kullanıldığını söyleyen Yüceer, “Suriyeli sığınmacılar yoksulluk içerisindeyken Hükümetiniz, Suriyeli sığınmacılara başta AFAD ve diğer devlet kurumları olmak üzere şahıslar, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yaptıkları yardımlar ile yaklaşık 35 milyar dolar harcandığını iddia etmektedir” dedi.
BAŞBAKAN’A SORU YAĞMURU
CHP’li Yüceer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-AFAD tarafından harcandığı öne sürülen 2 milyar 280 milyon doların kalem kalem dağılımı nedir?
-Suriyeli sığınmacıların sağlık ve eğitim hizmetlerine ayrıldığı öne sürülen yaklaşık 11 milyar doların kalem kalem dağılımı nedir?
-Güvenlik ve kamu düzeni hizmetleri için ayrıldığı öne sürülen 3 milyar 208 milyon dolar nerelere harcanmıştır?
-AB ve Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşması çerçevesinde AB ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen sığınmacı sayısı nedir? Aynı anlaşma çerçevesinde kaç Suriyeli sığınmacı AB ülkelerine gönderilmiştir?
-Avrupa Birliği’nin önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Suriyeli sığınmacılar için gönderdiği yardım paketinin miktarı nedir? Bu paralar nereye harcanmıştır?
-Yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere Suriyeli sığınmacıların suça karışma oranı ve bu suçların dağılımı nedir?  Haklarında adli işlem yapılan sığınmacı sayısı ne kadardır?
-Kaç Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık hakkı verilmiştir? Bu kişilerin mesleği, eğitim düzeyleri nedir?
-Suriyeli sığınmacıların vatandaşlığa alınma sürecinde hangi kriterler uygulanmaktadır?