CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ziraat mühendislerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. İki yıl önce ziraat mühendisliği branşlarının birleştirildiğini hatırlatan Yüceer, bu durumun illere ihtiyaç dışı atamalar yapılmasına neden olduğunu kaydetti. Uygulamadan vazgeçilmesini isteyen Yüceer, bu yıl kaç ziraat mühendisinin istihdam edileceğini de sordu.

TARIM VE HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELDİ
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ziraat mühendislerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’de tarım ve hayvancılığın iktidarın uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle bitme noktasına geldiğini belirtti.
SAMAN BİLE İTHAL EDİYORUZ
Bütçe konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Tarımda 1 numarayız’ yönündeki sözlerini hatırlatan Yüceer,  Başbakan’ın sözlerinin aksine ülkemiz et ve canlı hayvanın yanı sıra buğday, meyve, sebze ve hatta saman bile ithal eder duruma geldiğini bildirdi.
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ALAN DIŞI ATAMA MAĞDURU
İki yıl önce uygulamaya konulan ziraat mühendislerinin branşların birleştirilerek atama yapılmasının birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden Yüceer, “Uzmanlık noktasında 21 farklı branşa ayrılan ziraat mühendisliğinde branş dışı atamalar nedeniyle çiftçinin bilgilendirilmesi konusunda yetersizlikler yaşanmaktadır. Ziraat mühendisleri de alan dışı atama mağduru olmakta ve devletin parası ile ziraat mühendisinin branş bilgisi heba edilmektedir” dedi.
İSTİHDAM PLANLAMASI ŞART
Bir mühendisten en yüksek iş verimini almak ve hizmet kalitesini artırmak için illerin üretim kollarına, gerçek ihtiyaçlarına göre istihdam planlaması yapmak gerektiğinin altını çizen Yüceer, Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Ziraat mühendislerinin branşlarının birleştirilmesi uygulaması hangi ihtiyaçtan doğmuştur?
-Branşların birleştirmesi illerin ihtiyacının dışında atama yapılmasına neden olmaktadır. Bakanlığınız, bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünmekte midir?
-Üniversitelerin Ziraat Mühendisliği Fakültelerinden mezun olan ve iş arayan kişi sayısı ne kadardır?
-Bakanlığınız bünyesinde kaç ziraat mühendisi görev yapmaktadır? Bu yıl ataması yapılması planlanan ziraat mühendisi sayısı kaçtır?
-Bakanlığınız bünyesinde boş bulunan ziraat mühendisi kadrosu var mıdır?