26.7 C
Saray

Yüz yüze eğitime tadilatlı başlangıç

En Çok Okunanlar

Pandemi nedeniyle okulların bir buçuk dönemdir kapalı olduğu Saray’da, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı tadilatlı başlangıç yaptı. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Atatürk Ortaokulu’nun yıkıldığı, 75. Yıl İlkokulunda kapsamlı bir güçlendirme çalışmasının yapıldığı Saray’da, Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi ile Beyazköy ve Güngörmez İlkokulu ‘güçlendirme çalışması yapılmalı’ kararının ardından boşaltıldı. Pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrencilerin seyreltilmiş sınıflarda eğitim görmesi gerekirken Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi Cumhuriyet İlkokulu tarihi binasına ve Halk Eğitim Merkezine, Güngörmez İlkokulu İhsan Uzun Ortaokulu’na, Beyazköy İlkokulu ise Kurtdere İlk ve Ortaokulu’na taşındı. Üç okulun tadilatının bu dönem içinde bitirilmesinin planlandığını söyleyen Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımız düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Yaşanan sıkıntılı sürece karşın ilçe genelinde sınıf mevcutları 31-32’yi geçmiyor. Bu sayı Tekirdağ’ın diğer ilçelerine göre oldukça iyi” dedi

Yüz yüze eğitimden uzak geçen bir buçuk yılın ardından Saray’da pazartesi günü itibarıyla 7 bin 700 öğrenci ders başı yaptı.
ÜÇ OKUL TADİLAT GEREKÇESİYLE BOŞALTILDI
İki yıldır okul konusunda yüzü gülmeyen Saray, yeni eğitim ve öğretim yılına da sıkıntılı bir başlangıç yaptı. Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi ile Beyazköy ve Güngörmez İlkokuluna ‘depreme karşı güçlendirme çalışması yapılmalı’ kararı verilemesinin ardından üç okul hızlı bir şekilde boşaltıldı. Saray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı program kapsamında Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi Cumhuriyet İlkokulu tarihi binasına ve Halk Eğitim Merkezine taşındı. 9, 10 ve 11 sınıflar eğitim ve öğretime Cumhuriyet İlkokulu tarihi binasında devam ederken, önümüzdeki yıl üniversite sınavına girecek olan 12. sınıflar Halk Eğitim Merkezinde ders başı yaptı. Tadilat mağduru okullardan Güngörmez İlkokulu İhsan Uzun Ortaokulu’na, Beyazköy İlkokulu ise Kurtdere İlk ve Ortaokulu’na taşındı. Pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrencilerin seyreltilmiş sınıflarda eğitim görmesi gerekirken, Saray’da okul ve derslik sayısında yaşanan azalma öğretmenlerde ve velilerde endişe yarattı.
“SINIF MEVCUDU 31-32’Yİ GEÇMİYOR”
Doğru planlama ile tadilat sürecini sorun yaşamadan geride bırakmak istediklerini söyleyen Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, “Üç okulun tadilatının bu dönem içinde bitirilmesi planlanıyor. Geçen sene tadilatı yapılan 75. Yıl İlkokulu eğitime başladı. Bir müjdeli haber de Atatürk Ortaokulu için geldi. Atatürk Ortaokulunun yapım işi TOKİ’ye verildi. Bu eğitim yılı içinde yapılması hedefleniyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idareleri olarak koronavirüs tedbirlerini sıkı bir şekilde uyguluyoruz. 100 bin liralık temizlik ve hijyen malzemesi aldık. Düzenli olarak dezenfekte edilen okullarımızda maskeliklerimiz ve hijyen noktalarımız mevcut. Yaşanan sıkıntılı sürece karşın ilçe genelinde sınıf mevcutları 31-32’yi geçmiyor. Bu sayı Tekirdağ’ın diğer ilçelerine göre oldukça iyi” dedi.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler